لوگوی شرکت کوشا فراز مهر
روند اخبار

راه‌های پیدا کردن ایده جدید کسب و کار اینترنتی (بخش دوم)

 

 

تمرکز بر روی گروه‌های سنی و جنسی

یکی از بهترین راه‌های برای پیدا کردن ایده کسب و کار اینترنتی دوباره به همان مسئله اختصاصی کار کردن بر می‌گردد که در قسمت قبل توضیح داده شد. یکی دیگر از روش‌های اختصاصی کار کردن، می‌تواند ربطی به موضوع‌کاری نداشته باشد، بلکه هدف‌گذاری شما مربوط به گروه سنی و یا جنسی خاص باشد. اگر شما یک سرویس که به صورت عمومی وجود دارد را برای مثال، مختص کودکان بهینه کنید و آن را به مردم پیشنهاد دهید که می‌توانید برای فرزندانتان از آن استفاده کنید، قعطا نتیجه‌بخش است. در همه جای دنیا به‌خصوص در ایران که سیستم درست حسابی «رده بندی سنی» نداریم و همه‌چیز در اینترنت برای همه سنین درنظر گرفته می‌شود، ارائه این دست از سرویس‌ها می‌تواند بسیار مهم باشد. برای مثال یوتیوب چندین سال پیش سرویس YouTube Kids را معرفی کرد که ویدیوهایی مختص کودکان در آن وجود داشت. بعد از استقبال فراوان والدین از این سرویس، آپارات در ایران این سرویس را برای خود راه‌اندازی کرد.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

تنها کودکان نیستند که می‌توانید آن‌ها درنظر بگیرید. برای مثال بیایید و افراد خانه‌دار را هدف قرار دهید. و یا تنها سایتی برای معلم‌ها و یا مدیران شرکت‌ها راه‌اندازی کنید. در این مدل از کسب و کار می‌توانید در راستای رشد مهارت‌های فردی این افراد فعالیت کنید. برای مثال شما با هدف قرار دادن جامعه مدیران شرکت‌ها می‌توانید، بسیاری از تکنیک‌های مدیریت زمان، برنامه‌ریزی، توسعه کسب و کار و… را آموزش دهید. این مورد در دسته‌ ایده‌های آموزشی قرار می‌گیرد و همیشه موضوعات آموزشی طرفدار داشته‌اند و در ادامه هم افراد به آن نیاز پیدا خواهند کرد.

علاوه بر کودکان که واقعا برایشان محتوای کمی در اینترنت وجود دارد، سالمندان نیز وضعیت مشابهی دارند. ارائه سرویس به سالمندان مخصوصا در ایران که میانگین سنی بالای ۳۰ سال است، می‌تواند در آینده بسیار موئر باشد. اگر به‌فکر یک کسب و کار بلند مدت هستید و همچنین دید و نظر آینده‌نگری دارید، این مورد بسیار می‌تواند برای شما مفید باشد. همان‌طور که مطرح شد ما در کشوری زندگی می‌کنیم که میانگین سنی افراد جامعه بالای سی سال است و این مورد می‌تواند خودش یک طرح و ایده برای کسب و کار باشد. ارائه خدمات و یا حتی تولید کردن محتوای آموزشی در مورد میان‌سالان و سالمندان می‌تواند برای شما نه‌تنها در آینده، بلکه همین امروز هم موثر باشد.

جدا از گروه‌بندی سنی برای ارائه خدمات، گروه‌بندی جنسی نیز تا حدودی موئر است. اگر می‌خواهید خدماتی که ارائه دهید را زودتر معرفی کنید. می‌توانید از ایده کسب و کار اینترنتی استفاده کنید. اینکه بیایید یک وب‌سایت و یا اپلیکیشنی را ویژه فقط مردان یا زنان بکنید، می‌توانید زودتر خدمات خود را به آنها معرفی کنید. زیرا در این روش روی اسم کسب و کار و حتی برند شما ممکن است جنیست مطرح شود و این یک تفاوت برای شما نسبت به کسب و کارهای عادی ایجاد می‌کند.

هرچقدر هم بتوانید با استفاده از موارد بالا، بازار هدف خود کوچک‌تر کنید، می‌توانید برای شروع موفق‌تر ظاهر شوید. برای مثال یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید که صرفا مانتو برای زنان می‌فروشد. این مورد دوباره به موضوع تخصصی کار کردن و نیچ‌ مارکتینگ اشاره دارد. اما اگر چند فروشگاه در زمینه فروش لباس برای زنان راه‌اندازی شود، آن فروشگاه که صرفا یک دسته‌بندی را برای خود انتخاب کرده است، شانس بیشتری برای موفقیت در اینترنت دارد.

 

 

بررسی بازارهای محلی

یکی دیگر از مهم‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن ایده کسب و کار اینترنتی در همه‌جای دنیا، بررسی بازارهای محلی است. این روش مرسوم در جهان، به این مورد اشاره دارد که شما برای شروع اگر نمی‌توانید آنقدر بزرگ ظاهر شوید که به همه سرویس دهید، بهتر است ابتدا روی بازار محلی خودتان تمرکز کنید. در این روش شما باید ابتدا بازار محلی را بررسی کنید.

اولین قدم برای بررسی بازار محلی، آگاهی از جمیعت شهر و یا محله‌ای است که شما در آنجا حضور دارید. شما می‌توانید خدمات خود را ابتدا برای همان محله و یا شهری که با آن آشنا هستید، ارائه دهید. این روش هم تا حدودی مشابه همان روش اختصاصی کار کردن است. در این حالت شما در شهر خود مطرح شده و در صورتی که سرویس خوبی را ارائه دهید، قابل اطمینان می‌شوید. به این صورت شما با هدف قرار دادن شهر خود، به اصطلاح می‌توانید آنجا را در زمان کوتاهی فتح کنید. (در صورتی که رقیب در شهر نباشد) اینکه بتوانید در کل کشور موفق شوید، بسیار راه دشواری است اما موفقیت در یک مقیاس کوچک‌تر کار دشواری نیست.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

پس از موفقیت در یک مقیاس کوچک می‌توانید کار را گسترش داده و کم‌کم محله‌ها و شهرهای اطراف خود را هم تحت پوشش قرار دهید. به این صورت مرحله به مرحله می‌توایند پیشرفت کرده و سپس به فکر ارائه سرویس برای کل کشور باشید. همچنین شما می‌توانید ایده‌ها و طراح‌هایی که فقط در مراکز استان‌ها و یا پایتخت ارائه می‌شود را به شهرهای کوچک‌تر ببرید. بسیاری از این ایده‌ها از خارج از کشور وارد شده و شما با اینکار درست مشابه خودشان در یک مقیاس کوچک‌تر عمل می‌کنید.

برای پیدا کردن ایده برای اینکه چه‌چیزی در محله و یا شهر خود بسیار اهمیت دارد و افراد به‌دنبال آن هستند، هم می‌توانید مشابه مثال مطرح شده در قسمت اول مقاله عمل کنید. یعنی دقیقا بروید و در یک نظرسنجی از مردم ساکن آن شهر و یا محله، سوال بپرسید که چه چیزی را دوست دارید سریع‌تر و بهتر دراختیار داشته باشید و سپس بر اساس نیاز مردم تصمیم بگیرید.

 

 

بررسی ایده‌های استارت‌آپی سایر کشورها

بررسی ایده‌های اجرا در سایر کشورها یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن ایده کسب و کار اینترنتی است که نه‌تنها در ایران بلکه در سایر کشورها از آن استفاده می‌شود. برای مثال کشور هند یکی از پیشروترین کشورها در زمینه استارت‌آپ است و ایده‌های بسیار خلاقانه‌ای توسط آن‌ها اجرا می‌شود اما نمونه‌های مشابه آن توسط سایر کشورها اجرا و سپس به دلیل مارکتینگ قوی دیده می‌شوند.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

شما هم می‌توانید از این ایده‌ها برای پیاده کردن کسب و کار اینترنتی خود در ایران استفاده کنید. منابع انگلیسی زبان بسیاری برای اخبار دنیای استارت‌آپ وجود دارد که می‌توانید آنها را رصد کند. جدا از بخش کارآفرینی خبرگزاری‌های بزرگ، سایت‌هایی مانند Start Up World، Entrepreneur و GeekWire به صورت اختصاصی اخبار پیرامون کسب و کار‌های اینترنتی و استارت‌آپ‌ها را پوشش می‌دهند و می‌توانید از آنها استفاده کنید. پیشنهاد من این است که حتما وب‌سایت Entrepreneur را دنبال کنید. همچنین این رسانه، هرماه مجله‌ای را منتشر می‌کند که در آن مصاحبه ویژه‌ای با یکی از استارت‌آپ‌های موفق و در حال رشد، نوشته می‌شود. نمونه فارسی برای این رسانه نیز در ایران وجود دارد. هفته‌نامه «شنبه» هم وضعیت مشابهی دارد و مقاله‌های مهم خود را در وب‌سایت‌ش نیز منتشر می‌کند که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

 

 

ایده‌های کسب و کار اجرا نشده در ایران

در این قسمت قصد نداریم که بنویسم: ۱) ایده کسب و کار اجرا نشده در ایران اول، ۲) ایده کسب و کار اینترنتی اجرا نشده در ایران! اینکه طرح‌ها را به‌این شکل معرفی کنیم، دیگر اسمش ایده نیست، بلکه معرفی کسب و کارها و مدل کسب و کار آن‌ها است. هدف این مقاله هم آشنا کردن شما با روش‌هایی است که می‌توانید از آن‌ها برای پیدا کردن ایده جدید کسب و کار استفاده کنید. ایده‌های اجرا نشده و ایده‌هایی که هنوز در ایران کسی آن‌ها را اجرا نکرده بسیار زیاد است و در این مورد تحقیقاتی را انجام داده‌ایم که آن‌را حتما در سایت منتشر خواهیم کرد اما نه در قالب این مقاله.

برای اینکه بتوانید بهتر در مورد ایده‌های کسب و کار جدید که در ایران اجرا نشده است تنها کافی است به همه اشیا و لوازم اطراف خود نگاه کنید تا ببینید که چه چیزهایی در فروشگاه‌های اینترنتی ایران به‌فروش نمی‌رسد و یا حتی در مورد آنها مقاله‌ و وب‌سایتی هم نیست. حال معادل انگلیسی آن‌ها را در اینترنت جستجو کنید و ببینید که چقدر در مورد موضوعات مخصوصا تخصصی، در وب فارسی و در ایران وب‌سایت و مقاله کم است.

در پایان این قسمت یک نکته مدنظر داشته باشید. ایده خوب و جدید، داخل و خارج ندارد. اگر دید درستی نسبت به کسب و کارها و فضای کار آنلاین داشته باشید و روش‌های مخلف پیدا کردن ایده‌های جدید کسب و کار را فرا بگیرید، می‌توانید یک ایده جدید کسب و کار خلق کنید که شاید نمونه خارجی نیز نداشته باشد. باز هم در این مورد یک کسب و کار موفق ایرانی وجو دارد که ایده در زمان اجرا اصلا نمونه خارجی نداشت و آن اولین کسانی بودند که این ایده را عملی کردند. «صدا‌گرافی» استارت‌آپ ایرانی است که در ابتدای فعالیت خود، تابلوهایی با نمودار فرکانس صوتی دلخواه شما را تولید می‌کرد. این ایده توسط علیرضا اسکندی و کوثر موحدی در ایران شکل گرفت و در ایران هم توسعه پیدا کرد. آن‌ها برای راه‌اندازی کسب و کار خود، در اینترنت به دنبال ایده‌های کسب و کار اجرا نشده در ایران نگشتند، بلکه خوشان ایده جدیدی را خلق کردند.

 

 

ایده‌های کسب و کار خانگی

یک سری طرح و روش برای درآمدزایی از طریق ایده‌های کسب و کار در خانه وجود دارد که در این قسمت می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم. ایده کسب و کار در خانه که عموما جز دسته کسب و کارهای بدون سرمایه و یا با سرمایه کم حساب می‌شوند، بیشتر به فروش محصول تکیه می‌کنند. یعنی شما مهارت خود را در تولید یک کار دستی را می‌توانید به‌صورت آنلاین بفروشید اما راه بهتری هم در کنار فروش وجود دارد و آن هم آموزش. شما می‌توانید کاری که برای شما خیلی سخت نیست را به‌راحتی به دیگران در بستر اینترنت آموزش دهید و کسب و کار و برند خود را در این حوزه بسازید.

 

 

بهترین راه؛ تمرکز بر روی تخصص خودتان

جدا از همه روش که به شما کمک می‌کند یک ایده جدید به ذهن شما برسد، شما می‌توانید بر روی تخصص خودتان متمرکز شوید. در فصل قبل عنوان شد که باید ابتدا خودتان و مهارت‌هایتان را بشناسید. با توجه به این نکته، به عقیده من بهترین راه برای پیدا کردن ایده‌ کسب و کار اینترنتی فکر و تمرکز بر روی تخصص خوتان است. فکر کنید این تخصصی که بلد هستید را چطور می‌توانید ارئه دهید. از تک‌تک موارد این بخش کمک بگیرید اما خودتان طرح نهایی را ارائه دهید. می‌توانید آن را آموزش دهید؟ ساخت یک وب سایت آموزشی و تولید محصولات ویژه غیر رایگان، می‌تواند یک طرح خوب باشد. می‌توانید آن را به دیگران ارائه دهید؟ ساخت یک سرویس بر بستر وب و موبایل برای سفارش گرفتن و یا ایجاد یک دایرکتوری می‌تواند راه مناسبی برای شما باشد.

 

شرکت مجله مهر تهران

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

kushafaraz@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.