لوگوی شرکت کوشا فراز مهر
روند اخبار

راه‌های پیدا کردن ایده جدید کسب و کار اینترنتی (بخش اول)

 

 

یکی از نگرانی‌های ابتدایی افراد برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نبود ایده برای شروع است. شما با یک ایده کسب و کار اینترنتی می‌توانید اولین قد‌م‌ها را برای راه‌اندازی کسب و کار بردارید. ایده و طرح برای شروع مهم است و اگر بتوانید خوب روی آن تمرکز کنید، می‌توانید یک ایده کسب و کار جدید و پردرآمد خلق کنید. البته بارها در مقالات سایت به این موضوع اشاره شده است که یک ایده صرفا ضامن موفقیت شما نیست بلکه باید ایده را به‌خوبی پیاده کنید. در این مقاله هم قصد داریم به شما ایده‌های مخلف را معرفی کنیم و بگوییم این‌ها ایده‌های کسب و کار موفق و درآمدزا هستند و بروید آن‌ها را اجرا کنید. بلکه می‌خواهیم روش پیدا کردن ایده جدید کسب و کار را به‌شما آموزش دهیم تا خودتان ایده جدید کسب و کار را خلق کنید. اگر شما هنوز طرح و ایده راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی خود را پیدا نکرده‌اید

 

بررسی نیازها

اولین طرح برای رسیدن به یک ایده، می‌تواند از نیازها ساخته شود. بسیاری از کسب و کارها و یا خدمات آنلاینی که هم‌اکنون در دنیا فعالیت می‌کنند، بر اساس نیازهای جامعه ساخته شده‌اند. بخشی از نیازها توسط خود کسب و کارها ایجاد می‌شود، یعنی سرویسی مانند گوگل می‌گویند می‌خواهید در اینترنت جستجو کنید؟ پس بیایید در سایت ما این‌کار را انجام دهید.

برخی دیگر از کسب و کارها در راستای تحول جامعه و مسیر پیشرفت تکنولوژی شکل می‌گیرد. برای مثال سال‌های سال سفارش‌گیری از طریق تلفن در همه‌جا انجام می‌شد. مردم هر چیزی که می‌خواستند را می‌توانند با زنگ زدن برای خود فراهم کند. اما وقتی تکنولوژی جلوتر رفت و هر کسی به اینترنت متصل شد و موبایل در دست گرفت، شیوه سفارش‌گیری هم فرق کرد. حال امروزه بسیاری از خدمات مانند، خرید ابزار و وسایل، غذا، تاکسی و… به صورت آنلاین ارائه می‌شوند و چون مسیر پیشرفت تکنولوژی به این سمت بوده است، هر کسب و کاری برای موفقیت و ایجاد رقابت، باید از این ابزارهای جدید برای رشد و توسعه خود استفاده کند.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

شما برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود می‌توانید مشابه مثال‌های گفته شده عمل کنید. ایجاد نوع اول نیازها مانند گوگل، کار آسانی نیست و نیازمند مدت‌ها بررسی و آنالیز است که بتوانید نیازی را برای مردم به وجود آورید، اما امکان راه اندازی کسب و کار بر مبنای نیازهایی که تاکنون به آنها پاسخ داده نشده است، وجود دارد. به اطراف خود نگاه کنید، از اطرافیان و دوستان خود سوال بپرسید. چه چیزی می‌تواند باعث شود کاری را زودتر انجام دهند؟ به دنبال چه اطلاعات و آموزش‌هایی هستند که در اینترنت پیدا نکرده‌اند؟ این دست سوال‌ها و بررسی ساده آنها می‌تواند باعث شود ایده کسب و کار اینترنتی برای شما شکل بگیرد.

 

برای این پرسیدن، مطلق شدن و رفع نیازهای مردم حتما یک فراخوان عمومی و نظرسنجی با تعداد شرکت‌کنندگان بالا لازم نیست. شما می‌توانید در یک مقیاس بسیار کوچک‌تر هم این پرسش را از افراد داشته باشید. اعضای خانواده شما اولین کسانی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. دوستان و اقوام گروه دیگری از افراد هستند که می‌توانند به شما نیازهای‌شان را بگویند. همچنین اگر رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام تنها ۵۰ نفر را دنبال کرده کرده باشید هم می‌توانید با یک سوال ساده، از نیاز‌های آن‌ها مطلع شوید.

 

بعد از پرسش در مورد نیازها، برای جمع‌بندی حتما باید همه آن‌ها را یادداشت کنید و ببینید چه چیزی بیشتر از همه پاسخ داده شده است. معمولا در این‌گونه نظرسنجی‌ها یک مورد خاص چندین بار تکرار می‌شود و این می‌تواند همان ایده کسب و کار شما باشد. برای مثال استارت‌آپ «بقچه» در ایران به همین صورت شکل گرفت. آن‌ها در یک محله در تهران از مردم آن محله پرسیدند که دوست دارید چه‌چیزی را به‌صورت آنلاین سفارش دهید تا راحت‌تر باشید و وقت بیشتری برای شما آزاد شود. در این نظرسنجی، خرید نان با اختلاف بیشتر مطرح شد و آن‌ها هم همین مورد را ایده کسب و کار خود کردند و اولین کسب و کار آنلاین سفارش نان را در ایران راه‌اندازی کردند.

 

نیاز وب فارسی

خب این مورد به‌صورت غیر مستقیم دوباره به نیاز مردم مربوط می‌شود. بالاخره این مردم هستند که در وب‌ فارسی به دنبال سایت‌ها و مقالات می‌گردند. اما یک مورد را می‌خواستم در این مقاله به شما بگویم. شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند وب فارسی فقیر است. دلیل هم آن وجود سایت‌هایی با محتوا سطح پایین و پورتال‌هایی است که فقط قصد جذب ترافیک بیشتر دارند. در ایران و به‌صورت در بیشتر کشورهای دنیا، محتوای تخصصی در اینترنت وجود ندارد و در ایران بیشتر! سایت‌های محتوایی و آموزشی در ایران بیشتر در مورد موضوعات کلی فعالیت می‌کنند و کمتر دیده شده که به یک موضوع خاص و تخصصی بپردازند.

برای مثال در علوم تخصصی مانند اقتصاد، پزشکی و رشته‌های آن، حقوق و.. بسیاری دیگری از رشته‌های تخصصی، در وب فارسی و اینترنت وب‌سایت معتبری وجود ندارد. معتبر بودن از آن جهت است که یک فرد که خودش در آن کار متخصص باشد، پشت آن سایت مشغول باشد و فعالیت کند. مقالات مفید و مستند که به‌توان به آن‌ها ارجاع داد، در وب‌سایت‌های ایرانی بسیار کم است. البته هر روز بهتر از دیروز است و واقعا کسانی هستند که با این دغدغه در حال فعالیت هستند.

اما از شما دعوت می‌کنم اگر در یک رشته تخصصی مهارت دارید، حتما آن را آنلاین کنید و به دیگران خدمت کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که در بسیاری از موضوعات می‌توانید اولین کسی باشید که در ایران فعالیت می‌کند. برای مثال در مورد تخصص و مهارت‌های فنی مانند لوله‌کشی، طراحی داخلی، خیاطی، برق‌کاری، تعمیرات داخلی، رنگ‌آمیزی و… در ایران وب‌سایت و مقالات معتبر نداریم و این می‌تواند به‌شما کمک کند که در این موضوعات سرمایه‌گذاری کنید.

 

رفع مشکل سرویس‌های فعلی

درست در راستای پارگراف قبل در مورد نیازها، یک سری ایده های کسب و کار اینترنتی از دل یک کسب و کار دیگر بیرون می‌آید. در همان سوال پرسیدن از دوستان، ممکن است به این جواب بربخورید که؛ فلان سرویس بسیار خوب است اما این قسمت آن مشکل دارد و یا در این بخش حرفه‌ای عمل نمی‌کند. مواجه شدن با یک سرویس بد، اتفاق بسیار خوبی برای افراد خلاق است زیرا می‌توانند با رفع نقص آنها مدل بهتر آن را ارائه دهند.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

از همین رو همیشه سرویس‌های فعلی و خدمات آنلاینی که بر بستر وب سایت و یا اپلیکیشن هستند را می‌توانید بررسی کرده و در صورت وجود نقص‌هایی، مدل بهبود یافته آن را ارائه کنید. توجه داشته باشید که ایرادهایی که باعث می‌شوند شما مدل جدیدی را بسازید، باید آنقدر بزرگ و یا مهم باشند که مشتریان آن سرویس به سراغ شما آمده و به شما پول پرداخت کنند. اما اگر شما تنها ادامه دهنده مسیر حرکت‌ رقبا باشید، به‌جایی نخواهید رسید، چراکه همیشه یک مرحله از آن‌ها عقب‌تر خواهید بود.

همان‌طور که عنوان شد این مسئله زمانی برای رسیدن به ایده کسب و کار اینترنتی جواب می‌دهد که ایراد رقیب بسیار بزرگ و یا بسیار مهم باشد. آنالیز دقیق شما از رفتار کاربران آن‌ها، فاکتوری کلیدی برای پیدا کردن این مشکل است. شما باید به‌خوبی رفتار کاربران و نظرات آن‌ها را دنیال کنید تا بتوانید به دید و درک درستی برسید.

 

 

ترکیب کردن چند طرح با یک‌دیگر

در بخش قبل اشاره شد که به سراغ بررسی سرویس‌ها بروید. حال ممکن است در بررسی شما به چند سرویس مشابه برخورد کنید که هر کدام نقاط قوت خاصی دارند، اما هیچ‌کدام کامل نیستند. ترکیب کردن چند طرح باهم یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن ایده کسب و کار اینترنتی است. در این روش شما می‌توانید خدمات سرویس‌های مشابهی که وجود دارد را با هم ترکیب کرده و خدمت جدیدی را ارائه دهید. خود این ترکیب دو حالت دارد که در ادامه بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

ترکیب کردن طرح سرویس‌های مشابه

در این حالت شما دو یا چند سرویس که خدماتی را ارائه می‌کنند را با یک دیگر ادغام می‌کنید. برای مثال سه سایت در حوضه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنند اما هیچ کدام به صورت کامل عمل نکرده و هر سایت تنها بخشی از آنها را آموزش می‌دهد. حال شما می‌توانید با استفاده از این ایده یک وب سایت با موضوع دیجیتال مارکتینگ ساخته و به صورت جامع و کامل روی آن فعالیت کنید. در این حالت وقتی کاربران یک بار به سایت شما بیایند، ممکن است دیگر به سایت‌های قبلی سر نزنند، چون شما همه آنچه که در یک موضوع به آن نیاز دارند را گرد هم آورده‌اید.

ترکیب کردن ایده‌ها و طرح‌های مختلف باهم یکی از روش‌های ایده کارآفرینی است. بسیاری از افرادای که امروزه در دنیا به‌عنوان کارآفرین‌های موفق فعالیت می‌کنند، ایده‌های مختلف را در زمان درست در کنار هم قرار داده‌اند. بسیاری از ایده‌های آفرینی از همین مورد خلق می‌شوند. برای مثال ایده شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی مختلف به این صورت بوده است. هر کدام از این سرویس‌ها، ویژگی‌های مثبت یک سرویس را بر می‌داشتند و کنار ویژگی‌ مثبت یک سرویس دیگر قرار می‌داند، به همین ‌ترتیب یک کسب و کار جدید شکل می‌گرفت که نسبت به دو سرویس قبل برتری داشت.

نکته مهم در مورد ترکیب کردن ایده‌های مشابه این است که در زمان درست، ویژگی‌‌های کلیدی و مثبت کسب و کارهای در حال فعالیت را کنار هم قرار دهید.در این قسمت باز هم ارجاع می‌دهم که پاراگراف قبل و نیاز وب فارسی. اگر چندین وب‌سایت در یک موضوع به‌صورت تخصصی فعالیت نمی‌کنند، می‌توانید ویژگی‌ها و در اصل موضوعات اصلی دو وب‌سایت را کنار هم گذاشته و یک به‌صورت جامع‌تر به آن موضوع در وب‌سایت خود بپردازید.

 

ترکیب کردن طرح سرویس‌های مختلف

حالت دوم ترکیب کردن، مربوط به سرویس‌هایی است که یک‌دیگر ربطی هم ندارند. این این حالت شما باید از امکانات سرویس اول برای ارائه خدمات سرویس دوم استفاده کنید. در این ایده کسب و کار اینترنتی برای مثال باید به این شکل عمل کنید؛ سرویسی مانند اسنپ در ایران در حال مشغول ارائه خدمات تاکسی‌رانی به مردم است. شما این امکان سفارش از طریق موبایل و ارسال راننده به آن شخص را در نظر بگیرید. حال می‌توانید از این امکان برای خدماتی دیگر استفاده کنید. یعنی شما می‌توانید سرویسی راه‌اندازی کنید که برای مثال افراد فنی (لوله‌کش، برق‌کار و…) را به خانه افراد متقاضی بفرستد. با استفاده از این روش هم می‌توانید ایده کسب و کار اینترنتی جدیدی را خلق کنید.

ایده کسب و کار جدید و ایده کسب و کارهای درآمدزا، امروزه بیشتر مربوط به این بخش هستند. این مورد باز هم نیازمند، بررسی و شروع در زمان درست است. این شما هستید که باید با بررسی و آنالیز خود از کسب و کارهای مختلف فعال و موفق، کسب و کار جدیدی بسازید. البته این مورد کسب و کارها معمولا سرمایه زیادی می‌خواهند اما می‌توانید یک مدل کوچک‌تر آن‌را در یک مقیاس کوچک‌تر شروع کنید. برای توسعه هم می‌توانید زمان‌ بیشتری را صرف تولید محتوا و بازاریابی انجام دهید و یا اصلا ایده و طرح پیاده شده را پیش شتاب‌دهنده‌ها ببرید. این تعریف مربوط به موضوع حداقل محصول پذیرفتی یا MVP بود که صورت تمایل به مطالعه در مورد آن، می‌توانید دو پاراگراف آخر سرمایه کسب و کار اینترنتی را مطالعه کنید.

 

 

تمرکز بر روی یک موضوع خاص

اختصاصی کار کردن خودش یک ایده کسب و کار اینترنتی عالی است! سایت‌ها و فروشگاه‌های بسیاری وجود دارند که همه‌چیز در آنها پیدا می‌شود اما خدماتی که به صورت اختصاصی بر روی یک موضوع فعالیت می‌کنند همیشه علاوه بر رشد، مشتریان خاص خود را دارند. اختصاصی بودن در هر حوضه کاری می‌تواند به برندسازی شما بسیار کمک کند. یک مثال در دنیای واقعی وجود دارد. فرض کنید می‌خواهید در شهر عینک بخرید. آیا به فروشگاهی که همه‌چیز و «عینک» می‌فروشد سر می‌زنید یا یک فروشگاهی که فقط «عینک» می‌فروشد؟ در دنیای اینترنت همین مسئله وجود دارد. درست است که فروشگاه‌ های اینترنتی بزرگی در ایران وجود دارند اما هیچ‌کدام از آنها در یک حوزه خاص نمی‌توانند آنقدر ریز شوند و دسته‌های تخصصی ایجاد کنند. شما با ایجاد یک فروشگاه که تنها در یک زمنیه به صورت تخصصی فعالیت می‌کند، می‌توانید راحت‌تر مشتری جذب کرده و تبدیل به یک برند در آن حوزه خاص شوید. اختصاصی کار کردن و تمرکز بر روی یک موضوع یکی از روش‌های بازاریابی جاویژه یا همان نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) است که توصیه می‌کنم حتما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، لینک نیچ مارکتینگ رو باز کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

 

شرکت مجله مهر تهران

 

تمرکز بر روی یک موضوع خاص بسیار اهمیت دارد و مطمئن باشید اگر کسب و کار خود را بر مبنای آن ایجاد کنید، پشیمان نخواهید شد. این مورد در دسته‌ ایده‌های کسب و کار بدون سرمایه یا ایده کسب و کار با سرمایه کم قرار می‌گیرد. زیرا شما محبور نیستید برای فراهم کردن همه‌چیز و تولید محتوا در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات، هزینه کنید. بلکه کافی است وقت و هزینه خود را تنها بر روی یک موضوع مترکز بگذارید.

 

بسیاری از کسب و کارها هم برای موفقیت در ادامه مسیر به سراغ ایده‌های تخصصی می‌روند و مدام موضوع موردنظر خود را کوچک‌تر می‌کنند. برای مثال حتما با فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا آشنایی دارید. این فروشگاه برای موفقیت و رقابت با وب‌سایتی به‌نام مدیسه، که در موضوع خرید آنلاین پوشاک فعالیت می‌کرد، مجبور به راه‌اندازی کسب و کار جدیدی شد. فروشگاه دیجی‌کالا آن‌قد نمی‌توانستند دسته‌بندی تخصصی و همچنین فیلترهای مختلف را برای محصولات خود ایجاد کند. به‌همین خاطر فروشگاه جدید به‌نام دیجی‌استایل راه‌اندازی که تنها پوشاک را موضوع و طرح فروشگاه خود قرار داد و امروز یکی از بهترین‌ وب‌سایت‌های فروشگاهی در حوزه پوشاک در ایران است. حتما برای درک بهتر این موضوع به دیجی‌کاالا و دیجی‌استایل، در یک دسته‌بندی یک‌سان بروید. برای مثال دسته، شلوار و یا عینک را باز کنید تا متوجه دسته‌بندی و فیلترهای بسیار متنوع دیجی‌استایل نسبت به دیجی‌کالا شوید.

 

جدا از مسائل برندسازی و بدست آوردن مشتری، در بحث فنی نیز موفق‌تر خواهید بود. سئو و بهینه سازی سایتی که به صورت اختصاصی بر روی یک موضوع فعالیت می‌کند بسیار ساده‌ و راحت‌تر است سایتی است که هر چیزی در آن پیدا می‌شود. این مورد به‌این معنی است که یعنی اگر همین روز دو نفر شروع به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بکنند و از منابع و بودجه یکسان برخوردار باشند، قطعا آن‌ کسی که به صورت اختصاصی یک دسته خاص محصول را پوشش می‌دهد، زودتر به موفقیت خواهد رسید. این مسئله صرفا بر روی یک فروشگاه اینترنتی صدق نمی‌کند و هر سایت و یا سرویس دیگری در اینترنت کاملا به این شکل می‌تواند رشد سریع‌تری نسبت به دیگران داشته باشد.

 

در وب‌ فارسی تا دلتان بخواهد وب‌سایت خبری داریم که همه از چند خبرگزاری تغذیه کرده و بر اساس خبر آن‌ها خبر تولید می‌کنند و یا حتی دقیقا همان خبر را به‌نقل از آن خبرگزاری منتشر می‌کنند. اگر ۱۰۰ وب‌سایت خبری را بررسی کنید. حداقل ۹۰ تا از آن‌ها وب‌سایت‌های خبری هستند که در همه موضوعات فعالیت می‌کنند. اگر در یک موضوع علاقه دارید و خودتان پیگیر اخبار آن در سایت‌های مختلف هستید، می‌توانید یک کسب و کار با محوریت تولید اخبار پیرامون یک موضوع خاص را راه‌اندازی کنید و مطمئن باشید خیلی زود می‌توانید طرفداران آن موضوع را جذب خود کنید.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

kushafaraz@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.