لوگوی شرکت کوشا فراز مهر
روند اخبار

پنج اثر شگف‌انگیز آب بر مغز

 

 

افزایش تمرکز تا توازن خلق‌وخو، شاید برای‌تان عجیب باشد اما نوشیدن یک لیوان آب بر افزایش تمرکز، داشتن خوابی آرام و توازن خلق و خو و احساسات تاثیرگذار است. قرار نیست همه شما روزانه حتما ۸ لیوان آب بنوشید. فقط کافیست مطمئن شوید که بدنتان هیدراته است و دچار کم آبی نشده‌اید.

بیشتر افراد از تاثیر نوشیدن آب بر سلامت اندام‌های حیاتی از جمله کبد و کلیه‌ها و قلب با خبر هستند اما کمتر کسی از تاثیرات این نوشیدنی شگفت‌انگیز بر سلامت مغز آگاه است.

 

اما به راستی، آب این مایع بی‌رنگ و بی‌مزه چه تاثیری بر سلامت و بهبود عملکرد مغز می‌گذارد؟

 

افزایش سرعت فعالیت مغز

مغز به مقدار مناسب هیدراتاسیون برای عملکرد صحیح نیاز دارد. سلول‌های این ارگان نیاز به تعادل ظریف و دقیق بین آب و سایر عناصر دارند تا فعالیت کنند.
چه کار کنیم؟ چیزی که باید به آن آگاه باشید این است که هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، آب بنوشید. این لحظه از روز، زمانی است که سلول‌های مغز شما نیاز به هیدراتاسیون دارند و این نیاز را فقط آب می‌تواند تامین کند نه قهوه و چای.
نکته: حتی اگر در طول فرایند خواب شبانه تعریق نداشته باشید، از هم بدن شما مقادیری آب از دست می‌دهد. در طول تنفس‌های عمیق خواب شبانه، رطوبت بدن شما کاهش خواهد یافت بنابراین می‌توانید نیاز به نوشیدن آب با معده خالی را درک کنید.

 

 

افزایش تمرکز

مغز نخستین ارگانی است که کم‌آبی بدن را درک می‌کند و چابکی خود را از دست می‌دهد. در این لحظه تمرکز دشوارتر می‌شود و شما به سرعت به محرک‌ها واکنش نشان نمی‌دهید.
چه کار کنیم؟ هنوز مشخص نیست که قهوه یا چای به کاهش این وضعیت کمک می‌کنند یا نه با این حال شما باید هر ۴۵ دقیقه یکبار برای افزایش تمرکز و کارایی مغز، نوشیدن آب را در اولویت قرار دهید.

 

 

توازن خلق و خو و احساسات

ممکن است عجیب به نظر برسد اما نوشیدن آب با سلامت روان شما ارتباط نزدیک دارد. با نوشیدن آب از سموم و سلول‌های مرده خلاص می‌شوید و این روند فرایندهای شیمیایی شما را متعادل می‌کند و منجر به راه اندازی مجدد ذهنی می‌شود.
نوشیدن آب بهترین راه برای از بین بردن اضطراب و استرس است.

 

 

خواب بهتر

حتی اگر فقط نصف لیوان آب قبل از رفتن به رختخواب بنوشید، این کار به افزایش کیفیت خواب شبانه کمک می‌کند.
آب جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد و باعث افزایش اکسیژن و هیدراتاسیون مغز می‌شود.

 

 

بهبود وضعیت حافظه

کم‌آبی بدن باعث مجموعه‌ای از اختلالات می‌شود که بر بسیاری از زمینه‌های اساسی بقا تاثیر می‌گذارد. یکی از عواقب کم آبی کاهش چابکی شناختی است. از آنجا که تقریبا ۸۰ درصد از بافت مغزی از آب تشکیل شده است، ضروری است که آب کافی به آن برسانید.
آزمایشات بالینی نشان داده است که کمبود آب کارایی حافظه کوتاه مدت را پایین می‌آورد و به قدرت تمرکز آسیب می‌رساند.

پس همین الان گوشی موبایل‌تان را کنار بگذارید، یا از پشت میز کارتان بلند شوید و یک لیوان آب بنوشید. نوشِ جان

 

 

منبع: سلامانه
به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

kushafaraz@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.