لوگوی شرکت کوشا فراز مهر
روند اخبار

دلار کانادا نخرید! ارزان می شود

 

سرنوشت نرخ دلار کانادا به نسبت ریال ایران به کجا میرسد؟ – تحلیل اقتصادی

 

چند روزی است که ایران شاهد نا آرامی هایی بوده است که این نا آرامی ها بی تاثیر بر نرخ ارز نیز نبوده است، جهش دلار کانادا و آمریکا با اهرم تقاضای بدون عرضه اتفاقی بود که در این روزها رخ داد. در این گزارش تلاش داریم تا تحلیلی از وضعیت پیش روی نرخ ارز ارایه دهیم.

 

سال خوبی برای کانادا آغاز شد، هرچند که در گزارش های اخیر GDP کانادا ضعیف تر از پیش بینی ها بوده، اما رشد اقتصادی این کشور ادامه دارد. رشد مخارج مصرف کنندگان هم مثبت ارزیابی شده است و بازار نیز وضعیت خوبی دارد. در سال ۲۰۱۷ بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را دوبار افزایش داد و احتمالا در سال ۲۰۱۸ نیز این اتفاق رخ دهد. بر اساس یک نظر سنجی صورت گرفته و طبق قراردادهای آتی از نظر سرمایه گذاران شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس ۷۲ درصد پیش بینی شده است.

 

پیش بینی می شود که عملکرد خوب اقتصاد کانادا و عبور تورم سالانه به بالای دو درصد موجب سرعت در افزایش نرخ بهره باشد. همچنین چشم انداز مثبت رشد اقتصاد جهانی هم بر قیمت نفت تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و افزایش قیمت نفت خبر خوبی برای دلار کانادا خواهد بود. بزرگترین ریسک پیش روی دلار کانادا مذاکرات نفتا است اما چیزیکه در سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم، ثبات اقتصاد کانادا در برابر چنین ریسک های سیاسی بود و در روزهای آینده سرمایه گذاران تنها منتظر نتیجه شاخص Ivey PMI هستند. (یک شاخص پیشرو در تعیین وضعیت اقتصادی است، زیرا بنگاه های اقتصادی به سرعت نسبت به شرایط اقتصادی واکنش نشان می دهند و پرسش از مدیران خرید این بنگاه ها بهترین راه برای آگاهی از دیدگاه آنها راجع به آینده وضعیت اقتصادی است.)

 

تمامی موارد فوق به خوبی نشان میدهد که هیچ  اتفاق مهمی در روند جهانی قیمت دلار آمریکا و کانادا رخ نداده است و امروز ۴ ژانویه با ریت ۱٫۲۵ دلار کانادا به نسبت دلار آمریکا خرید و فروش می شد.

اما موضوع در ایران کاملا دگرگون شد، دلالان و سواستفاده گران بازارساز با استفاده از فرصت پیش آمده از نا آرامی ها وارد بازار ارز ایران شدند. در حقیقت رشد شاخص ارزی که در ایران رخداده است به دلیل ورود افراد زیادی برای اولین بار به این بازار بوده و حباب شاخص ارز در ایران تا آنجا پیش رفته است که بدون هیچ معامله خاصی قیمت ها بصورت کاملا حبابی افزایش یافته است که اینگونه بازارها بعنوان بازارهای پر رسیک ناشی از هیجانات شناخته می شود و یکی از عللی که موجب این اتفاق گردیده است.

اقدام عده زیادی از مردم ایران در روزهای گذشته است که تمامی سپرده های خود را از بانک ها خارج کرده و نسبت به خریداری دلار اقدام کرده اند و همزمان بازارسازان نیز از فروش دلار در ایران اجتناب کردند به نوعی که کسری ارز در بازار و افزایش تقاضا موجب ایجاد حباب قیمتی گردیده است. افزایش تقاضایی که برای آن عرضه ای وجود ندارد!

 

دلار کانادا در روزهای گذشته تا مرز ۳۹۲۰ تومان به قیمت صرافی و ۳۹۷۰ تومان در بازار “دستی دلالان” خرید و فروش شد که همزمان با فروکش کردن اعتراضات روند کاهشی خود را طی کرد و امروز ۴ ژانویه به قیمت ۳۸۲۵ تومان رسید و پیش بینی می شود که با ادامه این روند و ثبات بازار قیمت دلار کانادا روند کاهشی خود را ادامه دهد.

 

حباب دلار کانادا و آمریکا در ایران به دلیل تقاضای بدون عرضه تا آنجا پیش رفت که در بازار جهانی نرخ دلار استرالیا در مقایسه با دلار کانادا تنها دوصدم (۰٫۹۸) با یکدیگر اختلاف قیمت دارند و این در حالی است که امروز در بازار ایران دلار استرالیا با مقداری افزایش به قیمت ۳۴۳۰ تومان به فروش رفت که به خوبی گویای حباب بالای قیمت در مقایسه نرخ ریال با دلار کانادا دارد.

 

نکته جالب توجه و البته قابل بحث در عملکرد برخی صراف های ایرانی در کانادا و در این وضعیت نابسامان ارزی نیز بود که خود جای تامل دارد!

توصیه جدی به تمامی ایرانیان، چنانچه دلار کانادا یا آمریکا و یا یورو دارید بدون غفلت نسبت به تبدیل آن به ریال اقدام کنید و اگر خریدار دلار کانادا هستید، چند روزی صبر کنید! چراکه با برگشت آرامش و ثبات در بازار این حباب به یکباره از بین خواهد رفت و چنانچه در این روزها ریال خود را به دلار تبدیل کرده باشید ضرر بزرگی در پیش روی شما قرار دارد.

این قسمت در روز شنبه ششم ژانویه اضافه گردیده است. قیمت دلار کانادا ۳۵۵۴ تومان در بازار خرید و فروش شد و همانطور که پیش بینی میشد قیمت ها سقوط کرد. به  نمودار زیر توجه فرمایید:

 

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

kushafaraz@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.