لوگوی شرکت کوشا فراز مهر
روند اخبار

دستگیری مشاور املاک ایرانی در کانادا به اتهام پولشویی

 

امید ماشین چی، ۳۵ ساله، ماه گذشته در دادگاه بوستون حاضر شده و از خود دفاع کرد.

 

مقامات آمریکایی ادعا کردند وی سال گذشته هزاران دلار پول حاصل از فروش مواد مخدر را وارد حساب بانکی خود در ماساچوست کرده است. در این کیفرخواست آمده که امید از منبع پول ها اطلاع داشته و این عملیات صرفا برای پنهان کردن منبع، مکان و مالک اصلی پول هایست که از طریق غیر قانونی به دست آمده است.

 

کیفرخواست امید ماشین چی در ماه ژانویه تنظیم شد و وی در ماه آوریل در فرودگاه بین المللی Sea Tac در حالی که می خواست به دیدار والدین خود در ساکرامنتو برود، دستگیر شد.

امید ماشین چی از آوریل ۲۰۰۹ تا ژوئن ۲۰۱۶ به عنوان مشاور املاک در Royalty Group مشغول بوده و مدرک خود را نیز داوطلبانه تحویل داده بود. وی دو مدرک مشاور املاک و مدیریت املاک دارد، و از سال ۲۰۰۶، ۳ شرکت مربوط به معاملات املاک تاسیس کرده است.

 

پلیس می گوید وی سال ها با گروه های گنگستری همکاری داشته و آپارتمان هایی که اجاره می داده به عنوان محل سکونت و مخفیگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. Gavinder Grewal، رهبر یکی از گروه های گنگستری، دسامبر گدشته در یکی از همین خانه ها به قتل رسید. همچنین یکی از خانه های غرب ونکوور نیز که توسط وی به اجاره داده شده در اکتبر ۲۰۱۷ مورد تیراندازی انتقام جویانه قرار گرفت.

 

رئیس هیئت مشاورین املاک با تاکید بر محرمانه بودن اطلاعات، گزارشی در مورد شکایت یا عدم شکایت از امید ارائه نداد. وکیل امید ادعا کرد شاید برادر امید، نوید، در این مدت به انجام این کارها می پرداخته ولی شرکت اعلام کرد نوید مدت هاست با آن ها همکاری نمی کند.

 

مدیر Royalty Group گفت: “امید دیگر با ما همکاری نمی کند ولی همچنان از صندوق پستی خود در اینجا استفاده می کند. ما پس از اینکه از طریق گوگل مساله دستگری وی را فهمیدیم از او خواستیم دیگر از آدرس این شرکت استفاده نکند.”

 

David Eby، وکیل دادگستری، میگوید: “من بارها در مورد احتمال پولشویی در کازینوها اخطار داده بودم اما این اولین بار است که میبینم از طریق اجاره منزل نیز پولشویی می شود.”

Christine Duhaime، وکیل و متخصص جرائم مربوط به پولشویی معتقد است: “اگر ملکی به ارزش ۱۰هزار دلار در ماه اجاره داده شود، مستاجر می تواند در یک ماه دو بار این مبلغ را بپردازد که یکی از این ها پولشویی است و فهمیدن آن کار سختی است. چرا که مسائلی نظیر متراژ خانه، هویت مستاجر و اجاره پرداختی فقط بین مالک و مستاجر است.”

 

امید ماشین چی در سال ۱۹۸۲ در تهران به دنیا آمد و در کودکی همراه خانواده به آلمان مهاجرت کردند. وی در سال ۱۹۹۹ به ویکتوریا رفت و سال بعد بهLower Mainland نقل مکان کرد. والدین او نیز در سال ۲۰۰۸ از آلمان به ساکرامنتوی آمریکا مهاجرت کردند. وی در حال حاضر شهروند ایران، آلمان و کانادا محسوب می شود.

 

وکیل وی اصرار دارد تا زمان رسیدگی به پرونده امید در منزل والدینش بماند چرا که هیچ دلیل و نشانه ای مبنی بر فرار وی وجود ندارد.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله

kushafaraz@gmail.com

بدون نظر

پیام بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.